2019 Summer Schedule

2019 Summer Schedule

Registration OPEN starting April 1st

Week 1: June 17th-20th

Week 2: June 24th-27th

Closed July 1st-4th

Week 3: July 8th-11th

Week 4: July 15th-18th

Week 5: July 22nd-25th

Monday

Studio 1

4:00-4:30 Private Slot (Andrea)

4:30-5:00 Toddler Song & Dance (Erica)

5:00-6:00 Combo Tap/Ballet (Erica)

  6:00-7:00 Pre-Tap (Erica)
7:00-8:00 Adult Ballet (Sarah)
Studio 2

 

4:00-5:00 Mini Ballet II (Jose)
5:00-6:00 Teen/Senior Ballet II (Jose)
6:00-7:00 Junior Ballet II (Jose)
  7:00-8:00 Pointe (Jose)
Studio 3

 

4:00-5:00 Junior Contemporary (Bianca)
5:00-6:00 Mini Contemporary (Bianca)
 6:00-7:00 Teen/Sr. Contemporary (Bianca)
 7:00-8:00 African Dance (Bianca)

Tuesday

Studio 1
4:00-5:00 Mini Jazz I (Kaitlin)
5:00-6:00 Mini Ballet I (Kaitlin)
6:00-7:00 Teen/Senior Tap Technique (All Levels) (Kaitlin)
7:00-8:00 Junior Tap Technique (All Levels) (Kaitlin)
 
Studio 2
4:00-5:00 Mini Hip Hop (Bianca)
5:00-6:00 Pre-Hip Hop (Bianca)
6:00-7:00 Junior Hip Hop (Bianca)
7:00-8:00 Teen/Senior Hip Hop (Bianca)
 
Studio 3
4:00-5:00 Acro III (Dina)
5:00-6:00 Acro II (Dina)
6:00-7:00 Acro I (Dina)
7:00-8:00 Adult Tap (Lauren S.)
 

Wednesday

Studio 1
4:00-5:00 Junior Jazz I (Kaitlin)
5:00-6:00 Junior Ballet I (Kailtin)
6:00-7:00 Mini Tap Technique (All Levels) (Kaitlin)

7:00-8:00 Open Improv (Kaitlin)

 
Studio 2
4:00-5:00 Pre-Jazz (Ellie)
5:00-6:00 Mini Jazz II (Cassie)
6:00-7:00 Junior Jazz II (Cassie)
7:00-8:00 Teen/Sr. Jazz II (Cassie)
 
Studio 3
4:00-5:00 Mini Technique (Emanuella)
5:00-6:00 Junior Technique (Emanuella)
6:00-7:00 Teen/Sr. Technique (Emanuella)
7:00-8:00 Mini/Junior Ballroom (Emanuella)
 

Thursday

Studio 1
4:00-5:00 Pre-Ballet (Emanuella)
5:00-6:00 Baby Ballroom (Emanuella)
6:00-7:00 Combo Tap/Ballet (Emanuella)
7:00-8:00 Mini/Junior Ballet Technique (Andrea) Andrea’s class only begins JUNE 24TH
 
Studio 2
4:00-5:00 Junior Lyrical (Erica)
5:00-6:00 Mini Lyrical (Erica)
6:00-7:00 Adult Modern/Improv (Dina)
7:00-8:00 Adult Combos/Choreography (Dina)
 
Studio 3
4:00-5:00 Mini Conditioning (Mandy)
5:00-6:00 Junior/Teen/Senior Conditioning (Mandy)
6:00-7:00 Mini/Junior/Teen/Senior Yoga (Erica)
7:00-8:00 Teen/Senior Ballroom (Emanuella)
 

Friday

Studio 1
 
 
 
 
 
Studio 2
 NO CLASSES DURING THE SUMMER SESSION 
 
 
 
 
Studio 3
 
 
 
 
 

Saturday

Studio 1
Studio 2
NO CLASSES DURING THE SUMMER SESSION
Studio 3